وقتی‌ که بحث مکمل‌ها به میان میاید زمان دقیق مصرف آن مهمترین مساله می‌باشد.شما میتوانید تحقیقات بسیاری را در مورد مکمل ها انجام دهید اما بدون دانستن زمان و چگونگی‌ مصرف آنها در واقع شما فقط پول خود را هدر داده‌اید.زمان بندی مناسب مصرف مکملها برای رشد حداکثری عضلات بسیار حیاتی می‌باشد.

تا کنون چند مرتبه این جملات را از افراد مختلف شنیده‌اید که می‌گویند ” فلان مکمل به هیچ دردی نمی‌خورد، من هیچ سودی از آن نبرد‌م”.آیا می‌خواهید راز آن در چیست؟

اکثر بدن سازان حرفه‌ای که به صورت طبیعی کار میکنند نیز از همین مکمل‌ها استفاده میکنند و برای استفاده از آنها نیز دلیل دارند.دلیل آن چیست؟

چون این مکمل‌ها واقعاً موثر هستند.

پس چرا اکثر این بدن سازان حرفه ای‌ از این مکمل‌ها استفاده کرده و تاثیر آن را احساس میکنند در صورتی‌ بسیاری از افراد از عدم تاثیر گذاری این مکمل‌ها حرف میزنند؟جواب ساده می‌باشد.این بدن سازان حرفه‌ای سخت تمرین میکنند، تغذیه مناسب دارند و به اندازه کافی‌ می‌خوابند.مکمل‌ها فقط در جهت تقویت تلاش‌های آنها عمل میکنند.پس نباید از مکمل‌ها انتظار داشت که برای ما جادو کنند.منبع سایت ادکوان اگر به میزان کافی‌ تلاش نکنید مکمل‌ها نیز هیچ سودی برای شما نخواهند داشت.حتی اگر شما بهترین مکمل‌های موجود در جهان را نیز داشته باشید بدون تغذیه و تمرین صحیح هیچ تاثیری روی شما نخواهند گذاشت.

حالا وقت آن است که در مورد موضوع اصلی‌ مقاله صحبت کنیم….زمان مصرف مکمل ها.بر روی اکثر مکمل‌ها میزان مصرف آن قید شده است اما به طور کلی‌ می‌توان گفت که زمان دقیق مصرف آنها در هیچ جا قید نشده است.مکمل‌ها برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار میگیرند و بر اساس نیاز‌های مختلف زمان مصرف آن نیز تغییر خواهد کرد.

در این مقاله تمرکز ما فقط و فقط بر روی عضله‌ سازی می‌باشد.برای رشد حداکثری عضلات خود از زمان بندی پیشنهادی که در ادامه خواهیم گفت استفاده کنید:

مکمل‌های قبل از تمرین

برای دست یابی‌ به بهترین نتایج مکمل‌های قبل از تمرین را بلافاصله قبل از تمرین خود مصرف نکنید.اکثر نوشیدنی‌‌های قبل از تمرین حداقل به ۱۵-۳۰ دقیقه زمان برای هضم کامل نیاز دارند.

مکمل‌های بعد از تمرین

بر خلاف مکمل‌های قبل از تمرین شما باید مکمل‌های بعد از تمرین را بلافاصله مصرف نمایید.شاید نیاز باشد که شما دو بطری نوشیدنی‌ حاوی مکمل‌های قبل از تمرین و هنگام‌ تمرین و مکمل‌های بعد از تمرین را همراه خود داشته باشید.مکمل‌های بعد از تمرین طوری طراحی شده است که بعد از یک تمرین سخت تمام مواد مورد نیاز بدن را در سریعترین حالت ممکن به آن برساند.

کراتین

کراتین یکی‌ از بهترین مکمل‌ها برای دریافت در قبل و بعد از تمرین می‌باشد.مصرف ۳-۵ گرم کراتین قبل از تمرین باعث حفظ منابع فسفات بدن میشود کراتین‌ به شما انرژی بیشتر و قدرت بیشتر برای یک تمرین پر فشار را میدهد.مصرف کراتین بعد از تمرین باعث جایگزینی فسفات‌های تخلیه شده در طول تمرین میشود.

گلوتامین

تقریبا ۶۰% از گلوتامین تشکیل شده از امینو اسید‌های آزاد در ماهیچه‌های اسکلتی می‌باشد.تحقیقات نشان داده است که میزان بیشتر گلوتامین باعث کمک در فرایند سنتز پروتئین میشود و میتواند میزان رشد بالقوه عضلات را افزایش دهد.توصیه میشود که ۳-۱۰ گرم از گلوتامین را قبل و بعد از تمرینات مصرف کنید.

پروتئین وی

پروتئین وی یک منبع بسیار با کیفیت و زود هضم می‌باشد که زمان مصرف مناسب آن زمان هایی است که بدن در حالت حداکثری سنتز پروتئین خود قرار دارد.هنگام تمرین، بعد از تمرین و صبح زود که از خواب بر میخیزید بهترین زمان مصرف پروتئین وی می‌باشد.

واکسی مایز

یک کربوهیدرات زود هضم که به روش ضد کاتابولیسم عمل می‌کند.این مکمل از تجزیه ماهیچه‌ها جلوگیری کرده و بهترین زمان مصرف آن قبل و بعد از تمرین می‌باشد.واکسی مایز یک مکمل محبوب در بدن سازی می‌باشد.

مولتی ویتامین

به طور رایج مولتی ویتامین‌ها اول صبح قبل از هر چیز مصرف میگردند.بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین‌ها و مواد معدنی همراه وعده‌های غذایی می‌باشد، فرقی‌ نمیکند کدام وعده باشد.سعی‌ کنید که مولتی ویتامین‌ها را همراه بزرگ‌ترین وعده غذایی خود مصرف کنید.

روغن ماهی‌

به جای اینکه همه دوز مصرفی خود را برای این مکمل یک جا مصرف کنید سعی‌ کنید که در طول روز آن را به چند بخش تقسیم کرده و با هر وعده مقدار مورد نظر را مصرف نمایید.

امینو اسید ها

واژه ” امینو اسیدها ” طیف گسترده ای از مکمل‌ها را تحت پوشش خود قرار میدهد.در این بحث ما در مورد مکمل هایی صحبت می‌کنیم که شامل امینو اسید‌های ضروری میباشند.همانند روغن ماهی‌ شما باید مصرف امینو اسید‌ها را در طول روز به چند بخش تقسیم کنید.همچنین بسیار مهم است که شما هنگام صبح اول از هر چیز دیگر و بعد از تمرین از آمینو اسید‌ها استفاده کنید.

امینو اسید‌ها شاخه دار

امینو اسید‌های شاخه دار تامین کننده ۱۵-۳۰% انرژی شما در طول یک تمرین پر فشار را تشکیل میدهند.امینو اسید‌های شاخه دار همچنین در سنتز پروتئین نیز کمک میکنند.بنابراین بهتر است که در قبل، هنگام و بعد از تمرین از این مکمل استفاده کنید.دریافت ۳-۵ گرم قبل و بعد از تمرین باعث جلوگیری از حالت کاتابولیسم در بدن میشود.

ویتامین سی

دوز مصرفی ویتامین سی را نیز در طول روز به مقدار‌های کوچک تری تقسیم کنید.

چربی‌ سوز ها

اکثر چربی‌ سوز‌ها دو بار در روز مصرف میشوند.اغلب توصیه میشود که دوز اول خود را صبح زود مصرف کنید و دومی‌ را اواخر بعداظهر.چون در چربی‌ سوز‌ها از محرک‌ها استفاده میشود و باعث بی‌ خوابی‌ میشود توصیه میگردد شب و قبل از خواب از آنها استفاده نگردد.

زمان بندی مصرف مکمل ها

وعده ۱) ساعت ۷ صبح

پروتئین وی

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینو اسید ها

ویتامین سی

مکمل‌های حفظ مفاصل

چربی‌ سوز

وعده ۲) ساعت ۹/۳۰ صبح

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینو اسید ها

ویتامین س

وعده ۳) ظهر

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

آمین اسید ها

ویتامین سی

وعده ۴) ساعت ۲/۳۰ ظهر

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینو اسید ها

ویتامین سی

چربی‌ سوز ها

قبل از تمرین) ۳۰ دقیقه قبل از شروع تمرین

کراتین—> ۳-۵ گرم

گلوتامین—> ۳-۱۰ گرم

امینو اسید‌های شاخه دار—> ۳-۵ گرم

هنگام تمرین

پروتئین وی

واکسی مایز

امینو اسید‌های شاخه دار

بعد از تمرین) بلافاصله بعد از اتمام تمرین

پروتئین وی

کراتین—> ۳-۵ گرم

گلوتامین—> ۳-۱۰ گرم

واکسی مایز

امینو اسید ها

امینو اسید‌های شاخه دار—> ۳-۵ گرم

وعده ۵) ساعت ۵/۳۰ بعداظهر

مولتی‌ ویتامین

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینو اسید ها

ویتامین سی

وعده ۶) ساعت ۸ شب

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینو اسید ها

ویتامین سی

قبل از خواب) یک ساعت قبل از خواب

مکمل‌های بهبود دهنده وضعیت خواب

مکمل‌های حفظ مفاصل